Mis saab minu Facebooki kontost, kui ma suren?
Sotsiaalmeedial on meie igapäevaelus oluline osa, pakkudes võimalust hoida sidet sõprade ja pereliikmetega, jagada kogemusi ja informatsiooni ning osaleda ühiskondlikes aruteludes. Kuid mis juhtub meie sotsiaalmeediakontodega pärast meie surma? See küsimus on järjest aktuaalsem, sest suur osa meie elust on digitaalselt talletatud. Taolised platvormid saavad lahkunute kontode osas küsimusi ilmselt järjest enam, seega on tänaseks välja töötatud surnute kontodega seotud poliitikad.
Minu õe konto seisab täpselt sellisena nagu ta selle endast maha jättis. Enne artikli kirjutamist ei olnud ma paljudest võimalustest, mis pärast surma kontoga teha saab, teadlik. Olen endiselt seda meelt, et kui tema lapsed on piisavalt suured, saavad nemad ise otsustada, mida õe kontoga teha soovivad. Kuna suur osa meie jälgijaid on Facebooki kasutajad, siis keskendun artiklis just sellele platvormile.
Võimaluste uurimine
Lähedaste jaoks võib lahkunu sotsiaalmeediakonto olla üks viis ühenduse hoidmiseks. Vanad postitused, sõnumid ja fotod võivad pakkuda lohutust, toimides digitaalse mälestusmärgina. Paljud inimesed külastavad neid kontosid, et meenutada õnnelikke aegu, lugeda vanu sõnumeid või jagada tähtpäevadel olulisi sündmusi. Teiste jaoks võib aga lahkunu meeldetuletamine sotsiaalmeedias olla valus või isegi häiriv.
Kui artikli jaoks materjali kokku kogusin, siis katsetasin ja kirjutasin Facebooki otsingusse „memorial“. Kõige esimese vastena tekibki „Mälestuskontoks muutmise taotlus“. Täpsustavalt on kirjutatud, et taotle mälestamine sõbrale, kes on lahkunud. Mälestuskonto on viis, kuidas lähedast inimest meenutada. Alljärgnevalt tutvustan võimalusi, mida saab teha, kui inimene on meie hulgast juba lahkunud, ning mida Sina saad juba täna enda konto osas ära teha.
1. Mälestuskonto seadistamine
Üks võimalus, mida Facebook pakub, on mälestuskonto loomine. Kui Facebook saab teada, et kasutaja on surnud, muudetakse konto mälestuskontoks. Sellisel juhul jääb konto alles, kuid sellel on teatud piirangud ja muutused, mis aitavad austada lahkunut ning kaitsta tema privaatsust.
Mälestuskontol on järgmised omadused:
- „In Memoriam” märge: Profiili juurde lisatakse märge, et tegemist on mälestuskontoga. Näiteks võib nimele lisanduda tekst „Mälestame [kasutaja nimi]”. Facebookis otsides on väga paljudel kontodel nime taga sulgudes märge „In Memoriam“.
- Sisu säilitamine: Kogu varem avaldatud sisu, sealhulgas fotod, videod ja postitused, jäävad nähtavaks nendele, kellel oli sellele juurdepääs ka varem. See annab sõpradele ja perele võimaluse lehte külastada ja lahkunut seeläbi meenutada.
- Turvalisus: Keegi ei saa kontole sisse logida ega selle sisu muuta. Konto muutub „lukustatuks”, seda ei saa kasutada ega kasutaja alt uusi postitusi teha.
- Virtuaalne mälestuspaik: Sõbrad ja lähedased saavad mälestuskontol jagada oma mälestusi ja jätta kaastundeavaldusi, luues seeläbi virtuaalse mälestuspaiga. Küll aga ei suutnud ma leida ühtegi head näidet, kus konto olekski päriselt mälestuslehena kasutusele võetud. Ilmselt ei olnud inimestel pärandkontakti määratud, sest sellisel juhul ei saagi kontol midagi muuta ega mälestamiseks lisada.
Mälestusprofiile ei kuvata soovitustes inimestele, keda võid tunda, reklaamides või sünnipäeva meeldetuletustes.
2. Pärandkontakt
Facebook pakub ka võimalust määrata pärandkontakt (legacy contact), kes saab hallata kasutaja mälestuskontot pärast tema surma. Pärandkontakt on usaldusväärne isik, kellele kasutaja annab teatud toiminguteks volitused.
Pärandkontakt saab näiteks:
- kinnitada konto mälestuskontoks;
- muuta profiilipilti ja kaanefotot;
- kirjutada lahkunu profiilile kinnitatud postituse (näiteks viimase sõnumi lahkunu nimel jagamiseks või postitada info mälestusteenistuse kohta);
- kinnitada ja modereerida postitusi, mida inimesed kontole lisavad (näiteks kaastundeavaldused);
- vastata uutele sõbrakutsetele (näiteks vanad sõbrad või pereliikmed, kes ei olnud varem Facebookis);
- taotleda konto sulgemist.
Siiski ei saa pärandkontakt lugeda kasutaja privaatsõnumeid ega postitada kontole uut sisu. Ta saab ainult hallata ja säilitada kontot sellisel kujul, nagu see oli enne kasutaja lahkumist.
3. Konto kustutamine
Kasutajal on ka võimalus määrata, et konto kustutatakse pärast tema surma. Selleks tuleb seadetes valida vastav valik, mis annab Facebookile teada, et kasutaja ei soovi mälestuskonto loomist ega konto säilitamist. Kui kasutaja pärandkontakt on määratud, saab ta esitada Facebookile surmatõendi ja taotleda konto kustutamist.
Kui konto kustutamise osas tehakse positiivne otsus, eemaldatakse kõik andmed, fotod, videod ja muu kasutajaga seotud sisu jäädavalt, tagades nii sealse info täieliku kadumise. Isegi, kui pärandkontakti ei ole määratud, on lähedastel võimalik paluda konto kustutamist. Selleks tuleb tõendada, et inimene on surnud, näiteks surmatõendi abil.
Kuidas teatada Facebookile kasutaja surmast?
Facebook kirjutab ise, et kui keegi on surnud, tahavad nad austada tema soovi selles osas, mis peaks lahkunu kontoga juhtuma. Samuti soovitavad nad meeles pidada, et mälestuskonto loomine on suur otsus. Kui taotluse esitaja ei olnud surnud isiku pereliige või lähedane sõber, soovitavad nad enne taotlemist pöörduda isiku perekonna poole.
Juhul kui inimene on ise seadistanud oma konto selliselt, et see pärast tema surma kustutatakse, siis hetkest, mil Facebook saab surma osas kinnituse, lahkunu konto eemaldatakse. Facebooki mälestuskonto loomise või konto kustutamise protsessi alustamiseks tuleb esitada ametlik teade kasutaja surmast. Selleks on vaja täita Facebooki spetsiaalne vorm ja lisada vajalikud dokumendid, näiteks surmatõend. Küll aga võib tõestusdokumendina kasutada ka fotot surmakuulutusest või mälestuskaardist. Pärast seda vaadatakse avaldus läbi ja kasutaja kontol tehakse vastavad muudatused.
Kuidas lisada pärandkontakt ja märkida, mida soovin, et mu kontoga pärast minu surma juhtuks?
Pärandkontakti määramiseks Facebookis:
- Klõpsa oma põhiprofiilil paremas ülaosas oma profiilifotole.
- Vali Seaded ja privaatsus, seejärel klõpsa Seaded.
- Vali Meta Kontode keskus.
- Klõpsa Isikuandmed, seejärel konto omandiõigus ja juhtimine.
- Seejärel avaneb aken „Mälestuskontoks muutmine“.
- Tee valik, kas „Muuda mälestuskontoks“ või „Kustuta pärast surma“.
- Valides „Muuda mälestuskontoks“ pead valima inimese, kelle pärandkontaktiks määrad.
- Seejärel pead otsustama, kas see inimene saab sinu surma korral andmearhiivi koopia alla laadida või mitte. See hõlmab postitusi, fotosid, videoid ja teavet sinu peamise profiili jaotisest Teave, mis võib hõlmata sisu, mis ei olnud seni sinu pärandihalduse kontaktisiku jaoks nähtav. Sõnumeid ei kaasata.
- Lõpetuseks saad otsustada, kas teavitad sõnumiga seda inimest, et tema on sinu pärandkontakt või jätad selle tegevuse vahele.
Pärandkontakti saad alati muuta või eemaldada. Pärandkontakti valimiseks peab kasutaja olema vähemalt 18-aastane.
Väike asi, mis muudab mahajääjate otsuse tegemise taas lihtsamaks
Sotsiaalmeedia maailmas on meie digitaalne jalajälg saanud osaks meie pärandist. Facebook pakub erinevaid võimalusi lahkunud kasutajate kontode haldamiseks, sh mälestuskonto loomist, pärandkontakti määramist või konto täielikku kustutamist. Parim viis selle delikaatse teema käsitlemiseks on mõelda varakult oma soovidele ja määrata selged juhised, et lähedased teaksid, kuidas käituda, kui meid enam ei ole. Mina olen oma valiku teinud, tee sina ka!
Autor: Maris Prisko