Kirst vs urn… või hoopis puu?
Ilmselt paljud meist mäletavad lapsepõlves kogetud kirstumatuseid. Kui mitte seda, siis vähemalt kurva ilmega fotosid avatud kirstu taga olevatest lähedastest. Jah, veel paarkümmend aastat tagasi oli peamine matmisviis kirstuga mulda minek. Aga ajad on muutunud ning kuigi Eesti on alles avastamas uusi viise, siis näiteks USAs on võimalusi nii palju, et mõni valibki lausa mitu viisi (seda siis tuha puhul). Kas tead, millised on sinu võimalused viimseks puhkepaigaks?
Mida ütleb seadus?
Eestis hetkel seadus on üsna üldine – valida on kirstumatus või tuhastamine, kus läbi põletamise saadakse tuhk lahkunust, mis hiljem urniga sängitatakse. Ärasaatmine võib olla ilmalik või mitte. Seda kuhu ja kuidas matta pole palju kirjeldatud. Illustreerimaks seda, kui suured on etteantud raamid, siis toon näite aastast 2015. Kes mäletab, siis sel aastal lahkus meie hulgast tuntud ravitseja Vigala Sass, kelle surnukeha hoopis põletati koduhoovis ning tuhk puistati kolme erinevasse kohta. Eelnevalt muidugi saadi surmatunnistus, et oleks fikseeritud tema surm. See näide on küll veidi ekstreemsem. Aga mõte on selles, et igaüks saab valida, kuidas ta soovib enda maise keha sängitada ja kus võiks tema viimne puhkepaik olla.
Alternatiivid Eestis
Siiski leiab Interneti sügavustest veel erinevaid viise, eriti tuha sängitamise poolest. Eestis pakutakse näiteks merematust, kus tuhk kas lahtisena või siis koos hoopis veeslahustuva urniga vette lastakse. Merematuse büroo pakub pakette erinevates hinnaklassides. Lisaks väikese laevaga merele minekule pakutakse veel talitluse läbiviijat, fotograafi, peielauda jne. Ehk võimalus on tellida päris oma pidu merel!
Kes aga tunneb, et kindlam on olla kahe jalaga maapinnal, siis saab lasta enda tuha puuistikuga ühte panna ning sängitamise asemel võiks öelda, et sind hoopis istutatakse. Firmal Memoris Matusebüroo ja Krematoorium on pakkuda erinevad puuliigid, seega ei pea klassikaline tamm olema, vaid miks mitte hoopis pihlakas. Ka mina olen selle variandi üle palju mõelnud ning ainus puudujääk oli minu jaoks see, et kuhu mind siis istutada? Kodu aeda ei taha ja kui kuhugi loodusesse, siis mis juhtub kui maalapile hakatakse ehitama näiteks uut kaubanduskeskust ning puu võetakse maha? Lahenduseks on mälestuspark, kuhu istutataksegi ainult mälestuspuid.
Teaduse heaks
Kes soovib teha veel viimase heateo, siis veidi teise nurga alt lähenedes, on oluline mainida keha annetamist teaduse ja õppetöö jaoks. Ilmselt enamus meist on sellest kuulnud ainult välismaa filmidest, aga ka Eestis on võimalik täita tahteavaldus ning jätta enda maine keha anatoomia tundide jaoks Tartu Ülikoolis. Antud artiklit kirjutades, leidsin enda jaoks üllatusena detailse info Patsiendiportaalist. “Tahteavaldused” pealkirja alt leiab täpsema info, mis eesmärgil ja kuidas keha kasutatakse. Kindlasti on tegu väga tänuväärse annetusega, kuna läbi selle saavad tulevased tervishoiutöötajad tõetruu väljaõppe. Olgu ka mainitud, et isegi kui keha antakse kasutamiseks, siis lähedastel jääb ikka võimalus hiljem matused teha. Vastasel juhul korraldab tuhastamise ja matmise Tartu Ülikool.
Ilutulestikuga viimsele teele? Ehk vaatame mujale maailma
Minnes ookeani taha, siis nagu mainitud, on USA meist kõvasti ees oma võimalustega. Olenevalt osariikidest on saadaval näiteks vees tuhastamine (keskkonna sõbralikum põletamisest ning tulemuseks saab samamoodi vaid tuha purustatud luudest), komposteerimine (keha hoitakse komposti taolises keskkonnas kapsulis mõnda aega, kuni uuesti saab keha mullaks). Lisaks sellele on tuha kasutamiseks leitud huvitavaid viise – tuha segamine näiteks linnutoidu sisse, ehetesse, ilutulestikku, tätoveeringu tindi sisse jne. Siinkohal võib meenutada, kuidas aasta alguses meie armastatud Madis Millingu tuhk lasti osaliselt kaitseväe õppustel pauguga kahurist välja.
Minnes tagasi traditsioonilise matmisviisi juurde, siis valida on erinevate kirstude osas. Keskkonnale mõeldes, pakutakse lisaks loodussõbralikest materjalidest kirste nagu punutud okstest ja lehtedest või villast. Samuti kogub populaarsust papist kirstud, mida saavad lähedased enne illustreerida oma mõtete ja soovidega. Kuna papp võib välja näha veidi odav, siis pakutakse ka tseremoonia ajaks kangast katteid peale. Minnes ajast tagasi, siis ka lihtsalt riidesse mähitud keha sängitatakse või veel kaugemasse aega minnes – ka mumifitseerimist pakuvad mõned üksikud firmad maailmas.
Arvesta ka mahajäänutega
Kuigi Eestis on võimalusi veel vähe, siis olen tänulik sellele, et seadus ei ole pannud täpseid piire ning saame olla veidigi loomingulised oma valikutes. Aga alati soovitan mõelda ka teiste peale ehk kas ikka on hea mõte koduaeda haud teha või kas rahvarohkes rannas ikka tasub tuhka minna puistama? Samuti tasub lähedastega arutada, kas ja/või kus soovitakse mälestada sind hiljem. Näiteks tuha merre puistamisel ei ole konkreetset hauda. Kas seda on vaja? Võib-olla piisab, kui sind mälestatakse hoopis küünalt süüdates või vanu albumeid vaadates.
Antud teema on väga lai ning kindlasti kõike variante siin kajastada ei jõua. Kellel on kogemusi erinevate alternatiiv matmisviisidega siis võib julgelt enda kogemustest kirjutada!
Tere! Hiinas tehakse neid punutud kirste,väga ilusaid.Kas keegi teab,kus neid kõige lähemal müüakse,tahaks osta.