Tuludeklaratsioon pärast surma
Peagi on käes aeg, kus tuleb taaskord eelmise aasta tulud deklareerida. Eesti e-riigis on muudetud see protsess ülilihtsaks – vorm on suuresti eeltäidetud – kontrollid, täiendad ja digiallkirjastad. Seejärel jääd ootama raha laekumist oma kontole või saad teada, et pead ise raha tagasi maksma. Kokkuvõttes ei midagi kontimurdvat.
Aga kas teadsid, et lahkunud lähedase tulu saab samuti deklareerida? Kui surnu teenis tulu aastal, mil ta suri, siis on pärijatel õigus ka see tulu deklareerida ning seda veel kolm aastat pärast surma. Kahjuks ei tule guugeldades selle teema kohta midagi välja. Ka Maksu- ja Tolliameti kodulehelt ei suutnud ma lahkunud lähedase eest deklaratsiooni esitamise kohta infot leida. Ilmselt tuleb siinkohal ise järeldada, et kuna deklaratsiooni tohib muuta kolm aastat, siis kehtib see ka surnu kohta.
Olgem ausad, see on viimane asi, mille peale mõtled, kui oled leinas ja tegeled kaotusvaluga. Minule jäi see info kunagi silma naisinvestor Kristi Saare Instagrami story’st ehk nii nagu paljude muude õe surmaga seotud asjaajamistega, komistasin ma ka selle info otsa täiesti juhuslikult.
Kuidas deklareerida lahkunud lähedase tulu pärast surma?
Minu õe surmast on tänaseks möödas veidi üle kahe aasta ja võtsin ennast lõpuks kokku, et see kui üks viimaseid tegevusi ka lõpuks ära teha. Kuna ma ei teadnud, kuidas protsess välja näeb ega suutnud ka vastavaid juhiseid leida, alustasin kõnest Eesti Maksu- ja Tolliameti üldtelefonile. Kunagi varem olin sinna juba helistanud ja toona öeldi, et sellist deklaratsiooni saab teha ainult esinduses füüsiliselt kohapeal, mistõttu olingi seda pidevalt edasi lükanud.
1. EMTA esindusse kohapeale peab minema üks pärijatest
Pärast isiku surma võivad tema pärijad või muud õigusjärglased esitada tuludeklaratsiooni tema nimel. Kuigi pärandi saajaid võib olla mitu, siis tulu deklareerimiseks piisab sellest, et füüsiliselt läheb esindusse kohapeale nendest ainult üks. Kui pärandi saajad on alaealised, saab deklaratsiooni esitada üks nende seaduslikust esindajast.
2. Vaja on päranditunnistust ja pärija (esindaja) isikut tõendavat dokumenti
Huvitaval kombel nõutakse tulu deklareerimiseks vaid päranditunnistust, aga ei küsita dokumentatsiooni, kuidas pärand seaduslikult jaotatud on. Kui deklaratsiooni läbi raha tagastatakse, siis on see pärandisaajate omavaheline asi, kuidas see tulu nende vahel jaotatud saab. Siin on võimalus ka pahatahtlikkusele ehk teised osapooled ei saagi enne teada, et tulu on deklareeritud, kui nad esindusse sama tegevust tegema lähevad. Näiteks ei ole tuludeklaratsioon pärandvarainventuuri osa, kuigi minu meelest oleks tegemist loogilise kohaga, kus seda teha.
Lisaks oli huvitav asjaolu, et kuna meie puhul on päranditunnistusel vaid laste ehk pärijate andmed, siis pidi EMTA töötaja ise programmist hakkama otsima, kes on laste seaduslikud esindajad. Seda infot päranditunnistuselt ei leia. Päranditunnistuse pidime saatma kohapeal töötaja e-mailile. Ilmselt oleks piisanud ka varasemalt välja prinditud füüsilisest dokumendist.
3. Tuleb öelda, mis aasta kohta tuludeklaratsiooni esitada soovitakse
Kuna deklaratsiooni on võimalik parandada/esitada veel kolm aastat hiljem, siis on vaja kohapeal öelda, mis aasta kohta soovitakse deklaratsioon esitada.
4. Tuludeklaratsiooni andmete kontroll
Tuludeklaratsioon on programmis eeltäidetud. See prinditakse esinduses paberile ja antakse võimalus dokumendiga tutvuda. Kuna me ei oleks osanud seal nii kui nii midagi täiendada või parandada, siis usaldasime eeltäidetud infot. Ilmselt, kui oleks vaja parandusi teha, annab esinduse töötaja juhised, kuidas seda on võimalik teha.
5. Lahkunu pangakonto vahetamine pärija pangakonto andmete vastu
Välja printides on dokumendil automaatselt surnu pangakonto ja nimi. Kuna õe pangakontot enam ei ole, siis paluti see info vahetada pärija või pärija esindaja pangakontonumbri vastu ning muuta ka raha saaja nimi.
6. Allkirjastamine
Kui info korrigeeritud ja üle kontrollitud, siis tuleb dokument allkirjastada ja ongi tehtud. Kui ette on nähtud raha tagastamine, siis kantakse see ühel hetkel pärija (esindaja) kontole.
Õe tagasisaadav raha oli üsna marginaalne summa, aga see on tema poolt ausalt välja teenitud ja ei ole ühtegi põhjust, miks see raha lihtsalt riigile “ära kinkida”. Mõnel teisel juhul võib see summa olla märkimisväärne ning kui pere leibkonnas on üks sissetuleku tooja vähem ja kõik matustega seonduv on väga kulukas, siis on igati mõistlik see teekond ette võtta. Meil kulus kõige selle peale esinduses maksimaalselt viis minutit.
Autor: Maris Prisko
Minu kogemuse järgi on lahkunu tuludeklaratsioon vahel ka kohustuslik. Näiteks siis, kui lahkunu oli ka füüsilisest isikust ettevõtja (FIE). Sel juhul peab kogu FIE raamatupidamine pärijal teada olema, et arvud kokku lüüa ja MTAs kohapeal deklaratsiooni lüüa. Eeltäidetud on vaid selles ulatuses, mis puudutab lahkunu töötasu või pensionit. Ühtlasi selgus, et kui lahkumise kuupäev langes aega, mil eelmise aasta deklaratsiooni polnud tehtud (jaanuar-märts), siis tuleb MTAsse kohale minna lausa kaks korda. Esmalt lahkumisaastale eelnenud aasta deklaratsioon ja järgmisel aastal lahkumisaasta kuu või kolme deklaratsioon. Tagantjärele olnuks ilmselt mõistlik lahkumisele eelnenud aasta deklaratsiooniga pisut oodata ja teha see koos pooliku aasta deklaratsiooniga. Kuid nagu kirjutaja on tõdenud, siis infot on vähe ja alles kohapeal sain teada, et deklareerida on aega 3 aastat.