3 viga, mida omaksed sureva patsiendi juures teevad. Saara Arulaane

september 3, 2024 2 Kommentaari

Räägime surmast

2 kommentaari postitusele “3 viga, mida omaksed sureva patsiendi juures teevad. Saara Arulaane”

  1. Jah, olen täiesti nõus artiklis välja toodud mõtetega. Need teemad on tõesti väga olulised. Hiljuti kogesin seda isiklikult, kui pidin läbima raske aja seoses lähedase kaotusega. See on alati keeruline, olenemata kui hästi me arvame end valmis olevat. Kuigi olime kõik artiklis mainitud asjad omavahel läbi arutanud, tekitas surm hetkeks tunde, nagu oleks pea täiesti tühi. Seetõttu on äärmiselt oluline, et pärast neid elu lõpu teemalisi vestlusi salvestataks kõik soovid kindlasse kohta. Kuigi meil oli neid vestlusi korduvalt, ja ma uskusin, et tean neid asju juba unepealt, hakkasin kriitilisel hetkel leina ja šoki tõttu paljudes detailides kahtlema. Oleks olnud suur kergendus, kui oleksin saanud kusagilt kontrollida ja kinnitust leida. Nii saaks hingerahu huvides lõpuni kindel olla, et kõik sai tehtud ikka täpselt nii, nagu vaja.

  2. Mõtted ja soovitused igati asjakohased. Siiski soovitaks nii pealkirja kui ka osaliselt sisu sõnastada empaatilisema hääletooniga. Juba öeldes “3 viga, mida omaksed teevad” tekitab see lugejas teatava eelhäälestuse ja emotsiooni. Keegi ju ei tee neid “vigu” meelega, lihtsalt ei oska, sest ollakse sageli esimest korda selles olukorras. Leinas olijal (sh need, kelle lähedane veel füüsiliselt ei ole lahkunud, kuid vältimatus on teada) on nagunii tajud ja meeled teistmoodi, kui tavapärases rahuseisundis, mistõttu täiendav “vigadele” osutamine ei aita vist kedagi.
    Ehk et pigem näiteks anda “3 soovitust leinas lähedastele”.

    Teine teema, mis veidi kripeldama jäi – kui patsiendid ja lähedased ei julge arstilt midagi küsida, siis on põhjust ka meditsiinisüsteemil peeglisse vaadata. Kui räägitakse keerulise erialase terminoloogia keeles ja arstil on alati kiire, siis ei tekita see just soodsat fooni küsimuste esitamiseks. Pealegi ei tule stressiseisundis inimesel küsimused kohe meeldegi, need tekivad alles hiljem, kui esmasest šokist on toibutud ja saadakse aru, et ei saadudki arsti jutust tegelikult aru.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga