Hingamisteraapia aitab leinaga toime tulla. Helen Haava
Postituses „Aasta ilma õeta“ kirjutasin, kuidas ennast toetanud olen, et õe leinaga paremini toime tulla. Üks inimene, kes mind aitas, oli Helen Haava, kelle juures käisin traumahingamises. Oma kogemust eelpool mainitud postituses ka kirjeldasin ja ütlesin, et ma ei oska seda kõike ise lahti seletada ning üks hetk Helen kirjutab sellest ise. Nüüd on see hetk kätte jõudnud. Esitasin mitmeid küsimusi, et Helen saaks rääkida sellest, kuidas tema saab inimesi leinas aidata.
Mis on biodünaamiline hingamine ja trauma vabastus (BBTRS)?
BBTRS on teadusuuringutel baseeruv, rahvusvaheliselt akrediteeritud kuuest elemendist (hingamine, liikumine, heli, puudutus, emotsioonid ja meditatsioon) koosnev praktika. Somaatilise praktikana aitab BBTRS väga tõhusalt vabastada traumasid, sest need on talletunud meie kehades.
Täpsemalt reageerib meie emotsionaalsetele seisunditele sidekude ja hoiab kinni emotsionaalsetest mälestustest. Idamaade ravipraktikad on juba ammu teadnud seda seost keha kudede ja meie emotsioonide vahel ning nüüdseks on see teadmine toetatud ka aina lisanduvate teaduslike tõenditega selle kohta, et kurbus, ärevus, valu ja minevikutraumad võivad tõepoolest sügavale sidekoesse talletuda.
Kõige olulisem BBTRS juures on sügav ühendatud hingamine, mida on kasutatud aastatuhandeid eluenergia liigutamise, teadvuse muutmise ja füüsilise heaolu saavutamise eesmärgil. Hõimukultuurides on teadlikku hingamist kasutatud ka kontakti saamiseks esivanemate hingedega. Kehatöö aitab BBTRS seansi ajal sidekudedest minevikutraumasid välja tuua, kohalolus terapeudi puudutus toetab ning tekitab turvatunnet. Muusikal ja liikumisel on ka väga oluline osa.
Mille jaoks see kasulik on? Keda ja millistel juhtudel see aitab?
Sümptomeid, mille puhul BBTRS aitab, on palju. Aga nagu nimetuski ütleb, siis aitab see kehast välja tuua traumade mõjusid, lõpetades kehas võitle-või-põgene reaktsioonid nii varajasest lapsepõlvest kui ka hiljutistest üleelamistest.
Enamikest traumadest, mis meie kehades peidus, pole meil aimugi, sest teadlik meel on need unustanud. Keha aga mäletab, et võitle-või-põgene reaktsioon on lõpetamata ja see tekitab nii psüühilisi kui ka kehalisi probleeme.
Kuidas see aitab leinajat?
Sügav ühendatud hingamine aitab keha kaitsekihtidest läbi murda ja väljendada kurbust ning kõiki teisi tundeid, mis väljendamata on jäänud. Tihtipeale tunneme end halvasti ka seetõttu, et midagi on jäänud verbaalselt väljendamata, lahkunule ütlemata. Väljendamine aitab lahti lasta, rahu saada.
Seansside ajal on ka kontakti saadud lahkunutega, seda piltide või sõnumite näol. Haruldased pole puudutuste tajumise juhtumid.
Kuidas näevad välja ühishingamised ja mille jaoks on head individuaalsed sessioonid?
Hingamise grupiseansside puhul on ilus vaadata ühisenergiat, mis ruumis tekib ja kuidas see avaneda aitab. Kogemusi on ruumis tavaliselt väga erinevaid – kellel vabanevad traumad, kellel tekivad sügavad taipamised ja kes naudib lihtsalt mõnusat kehalist kogemust, surinat või muutunud teadvuse seisundit. Iga grupp on erinev ja kunagi ei tea, mis saama hakkab. Mida rohkem ollakse hingamise või sarnaste praktikatega kokku puutunud, seda julgemad üldiselt enda avamisel ollakse. See toetab ka neid, kes esimest korda seansile on tulnud.
Individuaalsed seansid on head tõsisemate ja sügavamate probleemide puhul, sest võimaldavad hingajal end verbaalselt rohkem väljendada ja minul terapeudina küsimusi küsida. Lisaks sellele saan ma individuaalseansi puhul pidevalt jälgida, mis kehas toimub ning aidata protsessidest seeläbi paremini läbi minna. On inimesi, kes grupiseansse üldse ei armasta – nende jaoks on individuaalseansid ideaalsed.
Kuidas sa selleni jõudsid?
Igal inimesel on lapsepõlvest mõned laused või seigad hästi meeles. Minul on meeles väga selgelt tädi öeldud lause: „Vaata kui ilusasti sa hingad, kõhuga“. See meenus mulle uuesti aastaid tagasi pärast kohtumist ühe tervendajaga Balil, kellelt küsimuse peale, milliseid praktikaid peaksin veel kasutusele võtma, sain vastuseks: „Just breathe“. Olin sel ajal tänu joogale küll väga usin Ujjay pranayama hingamise praktiseerija ja erinevate meditatsioonitehnikate juures kasutanud mitmesuguseid hingamismustreid, kuid tundsin, et hingamise juures peab midagi veel olema, mida ma kogenud ei ole. Läbi tuttavate jäi silm peale BBTRS koolitusele ja juba esimene nädalane moodul muutis minus väga palju. Tundsin selgelt, et see on minu tee ja soovin seda teistega jagada.
Tean, et suhtled ka hingedega. Räägi sellest natuke lähemalt.
Mu elus oli hästi suur kriis 5 aastat tagasi, pärast seda, kui mu isa sellest ilmast lahkuda otsustas. Vahetult pärast tema surma juhtus palju kummalisi asju – integreeritud külmkapiuks, mida isa oli parandanud, kukkus keset ööd lihtsalt eest ära. Lisaks sellele erinevad anomaaliad seoses tehnika ja autoga, tema sammude kuulmine, lõhna tundmine, kohaolu tajumine.
Olin selleks ajaks õppinud paljusid erinevaid vaimseid tehnikaid ja praktikaid, muuhulgas kanaldamist. Kuna see aeg oli mu jaoks väga raske, siis sundisin end iga päev matile joogat tegema ja mediteerima. Ühel päeval keset meditatsiooni nägin silme ees isa, kes nägi välja väga reaalne. Sellest hetkest algas meil justkui uus isa-tütre suhe – me rääkisime läbi kõik, mis rääkimata jäi. Mina sain rahu ja tema ka.
Pärast seda olen suhelnud lahkunutega siis, kui nad seda väga nõuavad – annavad märku piltidele jäädes, läbi tehnika end kuuldavaks tehes, asju kukutades, kõrvalolevaid inimesi tüüdates, ennast lihtsalt väga tajutavaks tehes või siis, kui lähedased seda soovivad.
Suhtlust nendega on hetkel siiski pigem vähe, sest mu fookus on mujal. Küll aga on sellest oskusest vahel harva abi ka hingamisseansside ajal. Üks sõnum lahkunud isalt võib muuta seansi kulgu hetkega.
Kas sul on jagada ka mõni edulugu, kuidas keegi on sinu tegevuse läbi abi saanud?
Ma ütlen alati, et hingates teeb inimene ise kogu töö ära – igaüks peab ju enda eest ise hingama. Neid lugusid, kuidas hingamisseanss on inimest, tema elu, tajusid muutnud, on palju. Säravamaid näited, mis mul meeles, on loomekriisist väljumine, alkoholist kui sõltuvusest loobumine, depressiooni seljatamine, elurõõmu leidmine, suhteprobleemide lahendamine.
Nii ilus on seansi ajal jälgida, kuidas keha ise märku annab ja juhib, jõudmaks sügava kontaktini oma tõelise olemusega. Meie kehad on nii targad, kui me vaid seda tarkust rohkem kuulaksime.
Ühe hingamisseansiga kõikidest muredest lahti ei saa, küll aga saab juba ühe korraga olemise palju kergemaks ja mõnusamaks. 8 seanssi võib muuta aga juba väga palju.
***
Olles ise Heleni juures hingamas käinud, siis julgustan inimesi seda meetodit vähemalt katsetama. Tänu Helenile oleme me saanud ka õega suhelda, mis on andnud hingerahu elus edasi liikumiseks.
Heleni ja tema hingamisseansside kohta leiab rohkem infot Facebooki lehelt: https://www.facebook.com/HingamineHeleniga